Щоб відпочинок був у задоволення

За повідомленням Державної служби з надзвичайних ситуацій, 2017 року в Україні на водоймах загинули 1050 осіб, із них 92 – діти. Вдалось врятувати 679 людей, у тому числі 144 дитини. З початку 2018 року, на водоймах країни вже загинуло 553 людини, з яких 52 дитини. При цьому врятовано 327 громадян, у тому числі 40 дітей.
Гинуть люди і на водоймах Вінниччини. Цифри до оптимізму не спонукають.

Про що варто пам’ятати, відпочиваючи біля річок, ставків та озер? Як зрозуміти, що людина тоне, і правильно, а головне, вчасно надати їй першу допомогу? Ці питання ми поставили головному інспектору відділу техногенної безпеки управління запобігання надзвичайних ситуацій Головного управління ДСНС Вінниччини Петру Кушніру і волонтеру Червоного Хреста Вероніці Бабич.
Найчастіше тонуть люди у стані алкогольного сп’яніння, – каже він, – люди що переоцінюють свої сили або діти, які залишились без догляду батьків. За 5 місяців 2018 року на водоймах Вінниччини загинуло 3 дитини.
Рятувальники нагадують, під час купання забороняється: відпочивати та купатися поза межами спеціально обладнаних пляжів; заходити у воду в стані алкогольного сп’яніння; пірнати в незнайомих місцях; залишати дітей без нагляду біля води та дозволяти їм самостійно відвідувати місцеві ставки та річки; запливати далеко, плавати наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах; наближатися до човнів і катерів, які пропливають поблизу вас.
А ще варто пам’ятати: температура води повинна бути не нижче +17 °C; у воді можна перебувати не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3 – 5 хвилин; купатися краще вранці чи ввечері; контраст розігрітого тіла і холодної води може викликати зупинку серця; безпечним для купання є місце з похилим твердим і чистим дном; у разі заплутування у водорості треба зберігати спокій, зупинитись, прийняти позу “поплавка” і спробувати вивільнитись від рослин. Хаотичні рухи ногами і руками тільки ускладнять ситуацію; маску і трубку не рекомендують використовувати у разі, якщо на поверхні води є хвилі; не можна дрімати на надувних матрацах, кругах і т. п. – вітер може занести далеко від берега; не можна запливати за буйки; відпочивати бажано на сертифікованих пляжах.
Процедура сертифікації, за словами Петра Кушніра, включає у себе ретельне обстеження акваторії (оцінюється рельєф, наявність сміття та сторонніх предметів у воді). Обов’язковою умовою отримання дозволу на експлуатацію є наявність рятувальної команди що забезпечена рятувальними засобами.
На території Вінницької області сертифіковано 12 пляжів, в тому числі 3 у Вінниці.
Про правила поведінки на воді рятувальники нагадують відпочивальникам, проводять роз’яснювальну роботу.

Якщо на рятувальниках лежить місія запобігати нещасним випадкам на воді та витягнути людей, що тонуть із водойми, то волонтери служби Товариства Червоного Хреста покликані навчити надавати домедичну допомогу.
Саме з цією метою в області, в загонах активного реагування, працюють 1000 волонтерів, у Вінниці – 30 активних волонтерів Товариства Червоного Хреста. На навчальних заняттях всі охочі можуть потренуватись надавати допомогу та отримати знання про особливості поведінки людей, що тонуть.

Пані Вероніка наголошує на тому, що людину, яка тоне, можна вирізнити за такими ознаками: паніка і страх в очах, хаотичні рухи вгору-вниз. Як правило, плавці лякаються і їм важко зібратись з силами, щоб голосно покликати на допомогу.
Якщо ви побачили, що людина тоне – важливо одразу кликати на допомогу і тоді разом уже рятувати і надавати допомогу. Тільки впевнені у своїх силах, врівноважені та сильні люди можуть врятувати потопельника, – каже волонтер Товариства Червоного Хреста.
Не завжди плавець без плавзасобів може витягнути особу, що тоне, – застерігає Вероніка Бабич, – бо у паніці та пробує вилазити на спину, топити свого рятувальника.
Щодня в Україні фіксують випадки надзвичайних подій на водоймах. Будь-хто може потрапити у потенційно небезпечну ситуацію. Відсоток врятованих був би більшим, якби їм вчасно і грамотно надали невідкладну допомогу.
І Петро Кушнір і Вероніка Бабич переконані – щоб звичайні літні вихідні не обернулися справжньою трагедією — треба дотримуватись правил безпеки на воді.

Коментувати

Будьласка, залиште Ваш коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут