Місто “ХА”: історія харківського авангарду

Унікальний телевізійний проект “Місто “ХА” стартував на телеканалі UA: КУЛЬТУРА 3 лютого. Програма виходить щосуботи о 21:50. “Місто “ХА” – це такий собі телевізійний лекторій, який досліджує історію харківського авангарду останніх 100 років.

“Місто “ХА” – це черговий експеримент суспільного мовника, який став інформаційним партнером спільного виставкового проекту Національного художнього музею України та Харківської муніципальної галереї “Місто “ХА”. Харків Авангардний: проект-дослідження”. У кожному випуску програми глядачі можуть побачити тези двогодинних лекцій, які проходили у Національному художньому музеї України, а також документальні фільми, присвячені харківським авангардистам.

“Цей проект особливо важливий для нас, як для суспільного мовника. “Місто “ХА” – це і лекції, і кураторські екскурсії, і кінопокази, які можуть не лише залучити людей до знайомства із забутими, а подекуди й невідомими сторінками з історії харківського авангарду, але й показати, що Україна по своїй суті – не гомогенна, а дуже різна і єдина саме у цій різності, – розповідає виконавчий продюсер телеканалу UA: КУЛЬТУРА Лук’ян Галкін. – Харків – це наче окрема держава у державі. Але саме у Харкові відбуваються абсолютно специфічні речі у контексті українського та світового мистецтва, унікальним чином розвивається і думка, і мистецький погляд. Ми, долучившись зі свого боку як інформаційний партнер, і підтримуючи цей проект, хочемо донести до наших глядачів таке собі усвідомлення і відчуття сучасної України – дуже різної, але при цьому єдиної і неподільної, мистецькі центри якої рівноцінно поділені між регіонами, а не зконцентровані лише у Києві”.

У випусках “Місто “ХА” глядачі зможуть побачити лекції Олега Дроздова, Олега Векленка, побувати на творчих зустрічах із письменником Сергієм Жаданом і художником Павлом Маковим, відвідати кураторську екскурсію Тетяни Тумасян, взяти участь у круглому столі “Genius loci: парадокси харківського авангарду”, а також побачити фільми “Вагріч і чорний квадрат” та “Проект дощу” та багато чого цікавого.

“Унікальність проекту “Місто “ХА” полягає у тому, що це не просто телевізійний лекторій, який стосується теми розвитку авангарду у Харкові і в Україні в цілому. Це своєрідний перформанс про Харків в гостях у Києва, що символізує спорідненість міст України при їх, здавалося б, різності. Кожен випуск програми – це лекція або творча зустріч, яка відбувається в музеї. Мова йде не лише про мистецтво, а ще й певною мірою про історію Харкова, історію авангарду в Україні, конкретних персоналій. Тобто глядач бачить візуально доповнену лекцію, позбавлену зайвого, – розповідає режисер проекту Владислав Васильченко. – Наше телевізійне бачення цього проекту – це своєрідний експеримент, оскільки ми використали тезовий принцип подачі інформації і скоротили двогодинні лекції до 26 хвилин екранного часу. Зараз подібні методи дуже популярні в інтернеті. Ми ж підійшли до цього з новою формою, але в рамках телевізійного формату. Всім, хто цікавиться авангардом, мистецтвом і сучасним мистецтвом в цілому, а також тим, хто ще не встиг зацікавитись – “Місто “ХА” може бути дуже корисним, досвідом, адже інформація подана у тезах, які зручно дивитися і легко розуміти”.

Виставка “Місто “ХА”. Харків Авангардний: проект-дослідження” об’єднує фотографів і живописців, графіків і авторів об’єктів, традиційні техніки і нові медіа. Головні герої виставки: Держпром, художники-авангардисти початку ХХ століття (Василь Єрмілов, Борис Косарев, Марія Синякова), представники нон-конформізму (Вагріч Бахчанян), Харківська школа фотографії (Борис Михайлов, Євген Павлов, Сергій Братков), “спадкоємці авангарду” (Віталій Куликов, Павло Маков) і діячі актуального мистецтва Харкова (Артем Волокітін, Гамлет Зіньківський, Роман Мінін, Аліна Клейтман, Іван Світличний, Віталій Кохан).

Куратори “Міста “ХА” Сергій Братков та Тетяна Тумасян використовують термін авангард у найширшому розумінні, не локалізуючи його в рамках історичного авангарду початку ХХ століття. У фокус їхньої уваги потрапляє експериментальне мистецтво, яке виходить за рамки класичної естетики і використовує оригінальні, новаторські засоби вираження. Авангардна естетика початку ХХ століття ідеально відповідала духу Харкова – потужного промислового міста, яке з 1919 до 1934 року було адміністративною і культурною столицею України.

suspilne.media

Коментувати

Будьласка, залиште Ваш коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут